На старт, із Софією руш!
Як ШІ-застосунок медіазірки TikTok Софії Сміт Галер переведе авторів текстів на відео
Хто така Софія Сміт Галер?
Британська журналістка Софія Сміт Галер працювала на BBC та Vice News із розслідуваннями та соціальними темами, зокрема у форматах для соцмереж. Зосередившись на відео, вона стала однією з перших журналістів, які опанували TikTok. BBC, відомі своїми жорсткими стандартами щодо поведінки своїх працівників у соцмережах, не хотіли, щоб вона постила там як журналістка.
На щастя, Софія не просто продовжила це робити, а здобула і популярність, і досвід, як ефективно запаковувати складні теми в короткі відосики для тоді ще переважно розважальної платформи.
За своє активне та влучне просування у TikTok вона здобула чимало нагород на кшталт Webby та British Journalism Award.
Нині Софія має свій диджитал-консалтинг Viralect, а також долучається до різних медіаорганізацій (з останнього –- Mediahuis) в межах ініціатив чи груп зі стратегічного розвитку інновацій. У TikTok вона присвячує чимало відео мовним темам, а також пише книгу про лінгвоцид.
Як зробити відео про новини вірусним?
2024 року «Медіамейкер» публікував конспект виступу Софії з Міжнародного журналістського фестивалю в Перуджі. Там вона не лише розповідала про те, що робило її новинні відео вірусними, а і презентувала та тестувала свій застосунок Sophiana (про нього далі).
На воркшопі вона пропонувала систему SSG, що розшифровується як «зберегти, поділитися, згенерувати (додатковий контент)». Тобто треба поставити собі питання: чи захоче глядач зробити ці три дії після перегляду відео.
Це відображає один із важливих принципів алгоритмів соцмереж: чим більше людей активно взаємодіють із контентом, тим більшій кількості людей його покажуть.
Софія вірить, що матеріали медіа створені для SSG. Але треба зачепити глядача вдалим «гачком» (провокативним запитанням чи несподіваним твердженням) у перші три-п’ять секунд. Після такого вступу вона радить розповісти аудиторії трохи про журналіста й медіа, щоби сформувати впізнаваність і довіру. Водночас не варто зловживати закликами підписатися й коментувати.
Щодо кількісних показників, то на воркшопі Сміт Галер радила публікувати приблизно три відео на тиждень. Щоб розрахувати кількість слів у сценарії на основі секунд у відео, потрібно помножити кількість секунд, на які ви розраховуєте, на три. Наприклад, якщо плануєте відео для TikTok на 90 секунд — вам потрібно для розповіді приблизно 270 слів.
Що таке Sophiana?
Першу версію застосунку, яку тестували торік під час фестивалю у Перуджі, Сміт Галер і стартапом BotStacks робили на основі Claude. Нині Sophiana, яка з червня стала доступною для широкого кола користувачів, працює на основі ChatGPT-4o.
Туди можна завантажити свої журналістські матеріали, і модель на їхній основі підбере хук і складе короткий сценарій, який мав би сподобатися алгоритмам. Основний промпт Софія Сміт Галер сформулювала на основі своїх знань про створення популярних відео. У пізнішу версію вона інтегрує і свої сценарії попередніх відео, аби ШІ-модель мала з чого брати приклад. Також у застосунку є телепромптер, тобто відео можна зняти прямо там, читаючи скрипт із екрана.
Як пишуть у Press Gazette, спробувати програму можна безплатно, а потім вона коштує 5,99 фунтів стерлінгів на місяць, 29,99 фунтів стерлінгів на шість місяців або 49,99 фунтів стерлінгів на рік. На створення Sophiana журналістка витратила частину власних коштів, а також грошовий приз премії Джорджини Генрі за цифрові інновації (4000 фунтів стерлінгів) і $15 000 від Міжнародного центру для журналістів (ICFJ).
Наразі Сміт Галер також пітчить Sophiana редакціям, щоби почути їхні запити на додаткові функції. У беклогу вже є додавання водяних знаків, включення в базу знань чат-бота власних гайдів зі стилю тощо. На наступному етапі розроблення в пріоритеті –- Android-версія (поки тільки iOS) і додавання інших мов, крім англійської.
Наскільки це ефективно?
Журналістка Клер Спенсер зробила огляд застосунку для Generative AI in the newsroom. На її думку, Sophiana –- хороший мотиваційний поштовх для автора перейти у відео й помічник у конвертуванні довжелезних текстів у короткі ролики. Проте поки що за нею потрібен нагляд, як і за будь-яким ШІ-асистентом.
У результатах часто траплялися заскладні слова, в цілому скрипти були надто сухими й наближеними до оригінального тексту, а приклади –- найменш цікаві й показові з наведених у статтях. Навіть додавання опції вибрати професію та (не)формальність тону не розв’язали проблему. ШІ так само втрачав суть жартів і в деяких випадках навіть перефразовував акуратно подані факти як звинувачення героїв.
Пара знятих і опублікованих відео набрала на сторінці Клер трохи більше 300 переглядів. «То чи може Sophiana перетворити мене на TikTok-зірку? Ні, але вона змусила мене почати. І, як на мене, цього вже достатньо, аби вважати її цінною», підсумувала Спенсер.
Звісно, перше відео на сотні тисяч переглядів навряд чи буде серед першого десятка чи може навіть і сотні запощених. Але ці десятки і сотні навчать формулювати свої думки та презентувати себе в зовсім іншому медіумі. А враховуючи запит на відео –- починати треба вже й задіювати всіх доступних помічників.